DBU Sjællands indrangering for både de højeste drenge og pige ungdomsrækker er nu frigivet. Her på siden finder du således listen med de klubber og hold, som til 2024/25-sæsonen har fået en plads i DBU Sjællands højeste lokale rækker.

Det drejer sig om henholdsvis Liga- og mesterrækkerne for både Pige ungdom og Drenge ungdom. Derudover finder du også status pr. dags dato på de højeste regionale rækker i Østdanmark for U13 drenge, U14 drenge og U15 drenge.

OBS: U15 DRENGE LIGA 2, U14 DRENGE LIGA 1, U14 DRENGE LIGA 2, U13 DRENGE LIGA 1 8:8 OG U13 DRENGE LIGA 2 8:8 ER NU TILFØJET OVERBLIKKET.

VÆR OPMÆRKSOM PÅ FRISTEN FOR INDSIGELSER, SOM FINDES UNDER DE OVENSTÅENDE ÅRGANGE.

INDRANGERING - DRENGE

U19 Drenge Liga 1 (06-07)+
  • Brøndbyernes IF 2
  • Farum BK 2
  • Greve Fodbold
  • Hillerød Fodbold
  • Holbæk B&I
  • Hørsholm-Usserød IK
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Raklev GI
  • Slagelse B&I

U19 Drenge Liga 1 spilles som en 10-holds enkeltturnering.
Nummer 10 fra Liga 1 rykker ned i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.

U19 Drenge Liga 2 (06-07)+
  • B 1973 Herlev
  • Frederikssund IK
  • Herfølge Boldklub 2
  • Køge BK 2
  • Ringsted IF
  • Taastrup FC

U19 Drenge Liga 2 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 1 fra Liga 2 rykker op i liga 1 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 6 fra Liga 2 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

U19 Drenge Mester (06-07)+
  • Allerød Fodbold Klub
  • B 73 Slagelse
  • Bagsværd BK
  • BK Friheden
  • FC Storebælt
  • Frem Hellebæk
  • Greve Fodbold 2
  • Humlebæk BK
  • Ishøj IF
  • Roskilde KFUM
  • Snekkersten IF
  • Tuse IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Værløse BK

U19 Drenge Mester spilles som en 14-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 14 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

U17 Drenge Liga 1 (08)+
  • BSF
  • Espergærde IF 2
  • Farum BK 2
  • FC Rudersdal
  • Greve Fodbold
  • Herfølge Boldklub 2
  • Hillerød Fodbold
  • Holbæk B&I
  • Hørsholm-Usserød IK
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Slagelse B&I

U17 Drenge Liga 1 spilles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 12 fra Liga 1 rykker ned i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.

U17 Drenge Liga 2 (08)+
  • Brøndbyernes IF 2
  • Frederiksværk FK
  • Glostrup
  • Roskilde KFUM
  • Taastrup FC
  • Ølstykke FC

U17 Drenge Liga 2 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 1 fra Liga 2 rykker op i Liga 1 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 6 fra Liga 2 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

U17 Drenge Mester (08)+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Holbæk B&I 2
  • Humlebæk BK
  • Hørsholm-Usserød IK 2
  • Køge BK 2
  • LSF
  • Nivå-Kokkedal FK
  • Ringsted IF
  • Solrød FC
  • Tuse IF

U17 Drenge Mester spilles som en 10-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 10 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

U16 Drenge Liga 1 (09) - efterår+
  • Hillerød Fodbold
  • Lyngby Boldklub 1921
  • Raklev GI
  • Roskilde KFUM
  • Solrød FC
  • Taastrup FC

U16 Drenge Liga 1 spilles som en 6-holds dobbeltturnering.
Nummer 6 fra Liga 1 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 1 efter 1. turneringshalvdel.

U15 Drenge Liga 2 (10) – efterår+

Pulje A

  • AB
  • AC Amager Academy
  • B.93
  • FC Helsingør
  • HB Køge
  • HIK
  • Holbæk B&I
  • Hvidovre IF
  • Næstved I.F.
  • Roskilde Boldklub

Pulje B

  • AB Tårnby
  • BSF
  • FA 2000
  • FB
  • Frem
  • Greve Fodbold
  • GVI
  • Hørsholm-Usserød IK
  • Slagelse B&I
  • Sundby Bk.

U15 Drenge Liga 2 består udelukkende af klubber med licens.

Halvårsturnering. Enkeltturnering pulje A-B.Puljerne er niveau inddelt

Efter 1. turneringshalvdel ombrydes puljerne.

Nummer 1-2 fra Pulje B rykker op i Pulje A i 2. turneringshalvdel.

Nummer 1 fra DBU København og DBU Sjælland højeste LU rækker rykker til Pulje B i 2. turneringshalvdel.

DBU København er administrator på U15 Drenge Liga 2.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU København er administrator på U15 Drenge Liga 2.

 

Indsigelse

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U15

DBU København: Arbejdernes Landsbank – reg. nr. 5301 konto nr. 0000263285

MobilePay: 27739 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

U15 Drenge Liga 3 (10) – efterår+
  • Albertslund BS 72
  • Farum BK 2
  • Frederikssund IK
  • Hillerød Fodbold
  • Himmelev-Veddelev BK
  • IF Skjold Birkerød
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ringsted IF
  • Roskilde KFUM

U15 Drenge Liga 3 består af klubber uden licens og afvikles som en 10-holds enkeltturnering.
Alle puljer afvikles som enkeltturnering. Der er én oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
Nummer 1 fra Liga 3 rykker op i Liga 2 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 10 fra Liga 3 rykker ned i Mester efter 1. turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U15 Drenge Mester (10) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Bagsværd BK
  • Glostrup
  • Herfølge Boldklub 2
  • Karlslunde IF 
  • Køge BK 2
  • Nykøbing FC
  • Slagelse Boldklub 2
  • Solrød FC
  • Vallensbæk IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Ølstykke FC

U15 Drenge Mester spilles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 1 og 2 fra Mester rykker op i Liga 3 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1.turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U14 Drenge Liga 1 (11) – efterår+
  • B.93
  • Brøndbyernes IF
  • Farum BK
  • HB Køge
  • HIK
  • KB
  • Lyngby Boldklub 1921
  • OB

U14 Drenge Liga 1 består udelukkende af klubber med licens.

Spilles som helårsturnering med 3 opgør.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU Sjælland er administrator på U14 Drenge Liga 1.

 

Indsigelse

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U13-U14

DBU Sjælland: Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133
MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

U14 Drenge Liga 2 (11) – efterår+

Pulje A

  • AB
  • AC Amager Academy
  • FB
  • Hvidovre IF
  • Næstved I.F.
  • Roskilde Boldklub

Pulje B

  • AB Tårnby
  • BSF
  • FA 2000
  • FC Helsingør
  • Frem
  • Greve Fodbold
  • GVI
  • Hørsholm-Usserød IK
  • Nykøbing FC
  • Sundby Bk.

U14 Drenge Liga 2 består udelukkende af klubber med licens.

Halvårsturnering. Dobbeltturnering pulje A/Enkeltturnering pulje B. Puljerne er niveau inddelt

Efter 1. turneringshalvdel ombrydes puljerne.
Nummer 1-2 fra Pulje B rykker op i Pulje A i 2. turneringshalvdel.
Nummer 1 fra DBU København og DBU Sjælland højeste LU rækker rykker til Pulje B i 2. turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

DBU Sjælland er administrator på U14 Drenge Liga 2.

 

Indsigelse

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U13-U14

DBU Sjælland: Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133
MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

U14 Drenge Liga 3 (11) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Brøndbyernes IF 2
  • Farum BK 2
  • Frederikssund IK
  • Himmelev-Veddelev BK
  • Holbæk B&I
  • Køge BK 2
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ringsted IF
  • Roskilde KFUM
  • Slagelse B&I
  • Stenløse BK

U14 Drenge Liga 3 består udelukkende af klubber uden licens og afvikles som 12-holds enkeltturnering.
Der er én oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
Nummer 1 fra Liga 3 rykker op i Liga 2 efter første turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Liga 3 rykker ned i Mester efter første turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U14 Drenge Mester (11) – efterår+
  • B 73 Slagelse
  • FC Rudersdal
  • Herfølge 2
  • Herlufsholm GF
  • Hillerød Fodbold
  • IF Skjold Birkerød
  • LSF
  • Lundtofte Boldklub
  • Taastrup FC
  • Vallensbæk IF
  • Virum-Sorgenfri BK
  • Ølstykke FC

U14 Drenge Mester afvikles som en 12-holds enkeltturnering.
Nummer 1 fra Mester rykker op i Liga 3 efter 1. turneringshalvdel.
Nummer 12 fra Mester rykker ned i Række 1 efter 1. turneringshalvdel.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

U13 Drenge Liga 1 8:8 (12) – Efterår+
  • B.93
  • Brøndbyernes IF
  • Farum BK
  • HB Køge
  • HIK
  • KB
  • Lyngby Boldklub 1921

U13 Drenge Liga 1 8:8 består udelukkende af klubber med licens.

Halvårsturnering - Dobbeltturnering.

1.turneringshalvdel 8:8 / 2. turneringshalvdel 11:11

DBU Sjælland er administrator på U13 Drenge Liga 1.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

Indsigelse

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U13-U14

DBU Sjælland: Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133
MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

U13 Drenge Liga 2 8:8 (12) – Efterår+

Pulje A

  • AB
  • BSF
  • FC Helsingør
  • Frem
  • GVI
  • Hørsholm-Usserød IK

Pulje B

  • AB Tårnby
  • AC Amager Academy
  • FA 2000
  • FB
  • Hvidovre IF
  • Sundby Bk.

Pulje C

  • Greve Fodbold
  • Holbæk B&I
  • Nykøbing FC
  • Næstved I.F.
  • Roskilde Boldklub
  • Slagelse B&I

U13 Drenge Liga 2 8:8 består udelukkende af klubber med licens.

Halvårsturnering - Dobbeltturnering. 1.turneringshalvdel 8:8 / 2. turneringshalvdel 11:11

Puljerne er sidestillet.

Efter 1. turneringshalvdel ombrydes puljerne.

Nummer 1-2-3 fra Pulje A-B-C samt bedste 4er via pointgennemsnit rykker op i Pulje A i 2. turneringshalvdel (puljerne niveauinddelte)

Nummer 5-6 fra Pulje A-B-C samt 2 dårligste 4ere via pointgennemsnittet rykker til Pulje B i 2. turneringshalvdel.(puljerne niveauinddelte)

Nummer 1 fra DBU København og DBU Sjælland højeste LU rækker rykker op i Pulje B i 2. turneringshalvdel.

DBU Sjælland er administrator på U13 Drenge Liga 2.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

 

Indsigelse

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U13-U14

DBU Sjælland: Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133
MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

U13 Drenge Liga 3 8:8 (12) – Efterår+

Pulje A

  • Allerød Fodbold Klub
  • B. 1973, Herlev
  • Bagsværd BK
  • Farum BK 2
  • FC Holte
  • Furesø Bold Akademi
  • Herlev IF
  • Hillerød Fodbold
  • LSF
  • Lyngby Boldklub 1921 2
  • Ølstykke FC

Pulje B

  • B. 73, Slagelse
  • Herfølge BK 2
  • Himmelev-Veddelev BK
  • KFUM BK, Roskilde
  • Køge BK 2
  • Ringsted IF
  • Solrød FC
  • TGB
  • Taastrup FC
  • Vallensbæk IF

Liga 3 består udelukkende af klubber uden licens.
Alle puljer afvikles som enkeltturnering og der er en oprykker fra Liga 3 fra DBU Sjælland til forårets Liga 2.
U13 Drenge Liga 3 Pulje A og B afvikles som enkeltturnering.
Efter første turneringshalvdel vil vinderen af oprykningskamp mellem Pulje A og B om oprykning til Liga 2. Hjemmebanefordel til Pulje A.
Vinder oprykningskamp rykker op i U13 Drenge Liga 2 forår 2025.
Taber oprykningskamp rykker op i U13 drenge Liga 3 Pulje A i forår 2025.
Nummer 2-6 i Pulje A og B rykker op i U13 Drenge Liga 3 Pulje A i foråret 2025.
Nummer 7-11 i pulje A og B spiller U13 drenge Liga 3 Pulje B i foråret 2025. 

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på U13-U15 rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

INDRANGERING - PIGE

U16 Pige Liga 1/2 (09) – efterår+
  • Allerød Fodbold Klub
  • Brøndbyernes IF 2
  • BSF 2
  • Herlufsholm GF
  • Nykøbing FC
  • Roskilde Pigefodbold
  • Virum-Sorgenfri BK

U16 Pige Liga 1/2 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på seks kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra liga 1/2 spiller slutspil liga A efter indledende pulje
Nummer 5-7/8 1 fra liga 1/2 spiller slutspil liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

U14 Pige Liga 1/2 (11) – efterår+
  • Brøndbyernes IF
  • BSF
  • HB Køge
  • Farum BK
  • Herlufsholm GF
  • Kirke Hyllinge IF
  • Nykøbing FC
  • Roskilde Pigefodbold

U14 Pige Liga 1/2 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på syv kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra Liga 1/2 spiller slutspil liga A efter indledende pulje
Nummer 5-8 1 fra Liga 1/2 spiller slutspil liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

U13 Pige Liga 1 8:8 (12) – efterår+
  • Brøndbyernes IF
  • BSF
  • Farum BK
  • Hareskov IF
  • HB Køge
  • LSF
  • Roskilde Pigefodbold
  • Taastrup FC

U13 Pige Liga 1 8:8 afvikles som enkeltturnering med en indledende turnering på syv kampe og et slutspil med tre kampe.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

Propositioner indledende turnering:
Nummer 1-4 fra Liga 1 spiller slutspil Liga A efter indledende pulje
Nummer 5-8 1 fra Liga 1 spiller slutspil Liga B efter indledende pulje

Kampene i slutspillet spilles fra efterfølgende weekend efter sidste indledende runde.

PRAKTISK INFORMATION

Efterårsturneringen 2024 starter tidligst i uge 33 og slutter senest den sidste weekend i november. Forårsturneringen 2024 starter tidligst op igen den første weekend i marts 2025.

Der er først pokal/medaljer efter 2. turneringshalvdel foråret 2025.

OBS: Til 2. turneringshalvdel forbeholder indrangeringsudvalget sig retten til at ændre på rækkernes sammensætning, samt at omplacere hold.

INDSIGELSER

OBS: U15 DRENGE LIGA 2, U14 DRENGE LIGA 1, U14 DRENGE LIGA 2, U13 DRENGE LIGA 1 8:8 OG U13 DRENGE LIGA 2 8:8 ER NU TILFØJET OVERBLIKKET. 

FRISTEN FOR INDSIGELSER AF DE ØVRIGE RÆKKER ER UDLØBET.

En begrundet indsigelse skal senest søndag 23. juni 2024 fremsendes af klubbens formand/ungdomsformand eller sportslig leder til turnering@dbusjaelland.dk og turnering@dbukoebenhavn.dk

Begrundet indsigelse over indrangeringen vil kun blive behandlet, hvis klubben indbetaler et gebyr på 1000 kroner. Indsigelsen, samt overførsel af gebyr, skal være turneringsadministrator i hænde senest 23. juni enten via bankoverførsel eller MobilePay:

For U13-U14

DBU Sjælland: Arbejdernes Landsbank - reg. nr. 5328 konto nr. 0253133
MobilePay: 89376 (kun 5 cifre)

For U15

DBU København: Arbejdernes Landsbank – reg. nr. 5301 konto nr. 0000263285

MobilePay: 27739 (kun 5 cifre)

Beløbet tilfalder lokalunionerne, hvis indsigelsen ikke imødekommes.

SPØRGSMÅL?

Thomas
Turneringschef Thomas Lesly Rasmussen
Fællesrækker og herre DS, Drenge indrangering, Pige indrangering, Futsal, Pokalturneringer 4634 0736 4092 8892 (Træffes 10-15)