DBU Lolland-Falster hylder de frivillige! Vinder af dag 1 af 'Frivilligugen 2026"
Vi hylder de fantastiske frivillige i uge 39. Den første vinder er Jesper Sørensen fra B1938, holdleder og altmuligmand på U13. Stort tillykke til Jesper.
I uge 39 fejrer vi den nationale frivilliguge, da vi gerne vil rette fokus på de uundgåelige ildsjæle, der gør en forskel i vores fodboldklubber.
Vi starter i dag med den første af ugens Fantastiske frivillige:
Jesper Sørensen, B1938 – holdleder og altmuligmand på U13.
"Jesper er meget mere end vores holdleder på U13 drenge. Han er den, der får en stor del af det praktiske omkring holdet til at hænge sammen – og samtidig en uvurderlig støtte for mig som træner.
Han står blandt andet for holdkort, vask af tøj, sedler og beskeder til forældrene, søger tilskud til ture og aktiviteter og hjælper med at planlægge afslutninger og andre arrangementer. Kort sagt tager han sig af alt det, der skal fungere bag kulisserne, for at hverdagen omkring holdet kan glide.
Jesper tager ansvar, følger tingene til dørs og er altid klar til at hjælpe, når noget skal løses. Det giver en enorm tryghed at have en person ved sin side, som man kan stole på 100 %.
For mig betyder Jesper derfor rigtig meget. Hans hjælp og engagement gør, at jeg kan koncentrere mig om det sportslige og om drengene, fordi jeg ved, at alt det praktiske er i gode hænder.
Jesper er en kæmpe gevinst for U13 – og en utrolig vigtig person for mig omkring holdet."
Jesper Sørensen er indstillet af Morten Christensen "Molle", træner for U13 drenge, B 1938.
Se på vores Facebook side, hvem klubberne har indstillet til et ekstra klap på skulderen og dermed har vundet en landsholdstrøje ...
Vi fortsætter på vores Repræsentantskabsmøde
Hos DBU Lolland-Falster slår vi også et slag for at hylde de frivillige, når vi uddeler 4 fodboldpriser på vores årlige Repræsentantskabsmøde. Vi kårer:
- Årets Fodboldklub
- Årets Fodboldleder (frivillige)
- Gør en forskel-prisen
- Kaj D. Larsen-prisen
- Årets unge-pris
Spørgsmål